Üyelik Girişi
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret619494
Hava Durumu
FAYDALI LİNKLER
Taka boyama işlemleri
ÜYELERDEN GELEN MODEL FOTOĞRAFLARI

Taka Planı

Merhaba sayın ziyaretçiler,

Yeni başlayan arkadaşlarıma yardım amacı ile Karadeniz Takası planını mail yoluyla yolluyorum. Bazı yazışma grupları ve forum gruplarında bu plan hakkında bazı yazılar yazıldığı bana iletildi, bu plan atölyemde model yapan kardeşlerime de yaptırdığım modeldir. Sayın Özkasım'ın çizdiğ taka ile benim çizimim olan bu taka karıştırılmamalı. Bu taka birebir yüzmüş bir tekne olup resimlerle de desteklenmiştir.Plan benden yardım isteyen her modelsever kardeşlerime ve arkadaşlarıma yollanmaktadır. Plan basitçe her modelcinin anlayacağı şekilde çizilmiştir. Postalar, Omurga, Kabin, güverte, direk, direk kaidesi ve diğer parçaları plan üzerinde mevcuttur. Ancak benim anladığım kadarı ile bu plan için açıklama yapmam gereği hasıl oldu.

Sayın dostlar, bu tekne 1/ 25 ölçeğindedir. yolladığım plan bir flash belleğe veya bir CD ye aktarılıp bir ozalitçiye gidilmelidir. Burada, çekimi yapacak kişi bilgisayarda çözümlendiği çizimi  A0 kağıdına çekim yapmalıdır. Asıl iş bundan sonra başlayacaktır. Çekim yapılan bu sayfa üzerinde omurga baş ve kıç baz alınarak ölçülüp okunan rakam 40,5 cm olacak şekilde çekillmelidir.

Bu işlemde en az 2 adet çekim yapılmalıdır. birincisi kesim amacı ile kullanılacağından diğeri korunmalıdır. Burada yapılacak diğer işlem ise postaların ve binaların bulunduğu bölüm kontraplak üzerine yapıştırılmak üzere kesilmelidir. Posta ve omurga 4 mm kontrplak (kavak) güverte, ve güverte üstü bina 2 mm kontrplaktan kesilmelidir.Planlarda gereksiz yapılan çizimler, ölçüler kafa karışıklığına sebep olduğu için sadeliğe gidilmiştir. Bu konu ile ilgili video aşağıdaki linklerden seyredilebilir.

PLANIN ÇÖZÜMLENMESİ, PLANDAN POSTA VE OMURGANIN KESİMİ, KONTRAYA YAPIŞTIRILMASI, DEKUPAJ MAKİNESİNDE KESİLMESİ, ZIMPARALANMASI. 

Planın kesimi http://youtu.be/yLLdVL0QLU0

Planın kesimi https://www.youtube.com/watch?v=gS6OuYUEW_8

Postaların kontraya yapıştırılması  http://youtu.be/KV5cQ9wsx68

postaların kontraya yapıştırılması  http://youtu.be/iFlPfKk6dIE

Poataların dekupajda kesilmesi  http://youtu.be/zdei0mPkbzg

Kesilen parçalarının zımparalanması http://youtu.be/0xMjlwhkJKM

TENENİN BOYU      : 40.5 cm


Sağlıklı günler dilerim.

Bana ulaşabileceğiniz e posta adresim : scoutsedat@gmail.com
ÖZLÜ SÖZLER

" ZİHİN FUKARA OLUNCA, AKIL UKALA OLUR "

 Vatan Şairi NAMIK KEMAL

SENİ SEVENİ ZEHİR OLSA YUT,
SENİ SEVMEYENİ BAL OLSA DA UNUT.

HZ MEVLANA 

" SÜTÇÜNÜN EMDİĞİ SÜT SATTIĞI SÜTTEN BELLİDİR "

Bir arkadaş yollamış güzel bir söz.

TRT1 Canlı Yayın

Kahraman Nusrat

Orjinal Taka resimleri için tıklayınız


Bu resim sayın Ara GÜLER tarafından çekilmiştir.