Üyelik Girişi
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret601589
Hava Durumu
FAYDALI LİNKLER
Taka boyama işlemleri
ÜYELERDEN GELEN MODEL FOTOĞRAFLARI

Sedat Gedikli

HAKKIMDA
                                              
     Maketle ilk tanışmam çocukluk zamanlarımda dayım ve ağabeyim aldığı Türkkuşu yapımı bir maket uçak ile oldu. Dayım ve ağabeyim uçağı yapmaya çabalıyorlar ancak o zaman maket bıçağı yok nacet marka traş bıçağı ile kesmeye uğraşıyorlar ama tahtalar yerine daha çok parmaklarını kesiyorlardı, bu işlem uzayınca bıkıp bir kenara bıraktılar. Zaman geçti yıllar sonra bir gün ağabeyimin elinde Jet Modelin Serçesi içimdeki sevinci anlatamam uçak balsa olması nedeniyle hemen yapıldı. Kaplaması doplama (selülozik tiner ve vernik karışımı) işleri bitti. Ertesi gün uçuracağız.  O zaman oturduğumuz yer uçak uçurmaya elverişli, lastik pervane kuruldu betona bırakılan uçak yerden havalanarak o kadar güzel uçtu ki  anlatamam.  Model uçak konu olduğunda aklıma hep Şehit olan arkadaşım Plt.Kd.Yzb Doğan AYKAÇ gelir, Allah rahmetini üzerinden eksik etmesin.
     Mahallemizde arkadaşlarımızla yaz tatillerinde tahtaları şekillendirip jiletten dümen, ince çıtadan direk, kağıttan yelken ile  su birikintilerinde tekne yüzdürdük. Bir miktar para biriktirmiştim onunla oyuncakçıdan bir pıt-pıt alıp arkadaşlara hava atmıştım. Yaz tatillerinde Trabzon, Akçaabat’a  gittiğimde amca çocukları peynir tenekesini şekillendirerek yaptıkları yelkenli ile insanların yaratıcılıklarının seviyesinin çok geniş olduğunu kanıtladılar daha sonra çıtaların kano şeklinde çatılması üzerlerinin kaput bezi ile kaplanarak boya ile su geçirmezliği kazanması ile iki kişilik tekne yapmaları beni maket tekne yapımına yönlendirdi. Bu işin yürütülmesi malzeme ve alet olmaması nedeniyle zor yürüdü sonra hayatın gerçekleri geldi çattı. Askerlik, sonra iş hayatı ve evlilik. Yıllar geçti Ankara’nın "BABÜR ABİ Model Maket Evi" ile tanışması dükkanın plastik model ağırlıklı  olmasına rağmen ahşap gemi modelleri de satması sayesinde  tekrar başladım. Bazı müşterileri ahşap gemileri alıp yapımda başarılı olamayınca kim yapar sorusuna genellikle beni göstermeleri  sayesinde işe iyice daldım. Bu ara çocukların büyümesi nedeniyle  evde tayinim önce odadan  antreye daha sonra banyoya çıktı bu durum beni sıktığı için maket işine bir süre ara verdim ama yaz aylarında çalışmak kaydı ile ara verdim.  Bu zaman zarfında boş durmadım ve alet, edevat ve malzeme stoklamaya başladım.  Emekli oldum ve şans bu sefer yüzüme güldü evimizin altındaki kapıcı dairesi boşaltılmış atıl bir vaziyette duruyordu. Orayı restore edip garajı olmayan dairelere birer oda yaptırdım çekilen kura neticesinde bir çalışma yeri kazandım her şeyden önce evle bağlantısı olmaması ama evin altında olması sayesinde ATÖLYEM (TERSANEM) oldu. Ağustos 2012 tarihinden itibaren tüm öğrencilerimin rahat çalışabileceği bir yerde modelcillik hayatıma devam edeceğim.
     Ankara da doğdum ama Trabzon – Akçaabat Nüfusuna kayıtlıyım. Evliyim, evli 2 kızım, bir torunum  var.
     Gemi modeli yapımı dışında, Balık tutmak,  Kampçılık, akvaryum balığı yetiştirme sevdiğim hobiler arasındadır. Bu sayede emekliliğin tadını çıkarmaya çalışıyorum.
                                 
Saygılarımla
Sedat GEDİKLİ
ÖZLÜ SÖZLER

" ZİHİN FUKARA OLUNCA, AKIL UKALA OLUR "

 Vatan Şairi NAMIK KEMAL

SENİ SEVENİ ZEHİR OLSA YUT,
SENİ SEVMEYENİ BAL OLSA DA UNUT.

HZ MEVLANA 

" SÜTÇÜNÜN EMDİĞİ SÜT SATTIĞI SÜTTEN BELLİDİR "

Bir arkadaş yollamış güzel bir söz.

TRT1 Canlı Yayın

Kahraman Nusrat

Orjinal Taka resimleri için tıklayınız


Bu resim sayın Ara GÜLER tarafından çekilmiştir.