Üyelik Girişi
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret572479
Hava Durumu
FAYDALI LİNKLER
Taka boyama işlemleri
ÜYELERDEN GELEN MODEL FOTOĞRAFLARI

Nusrat-Başlangıç

ÖNSÖZ

Kahramanlık kolay kazanılacak bir ünvan değildir, gerçi pek çok sözde kahraman varsa da Ülkenin kaderini değiştirenler hakiki kahramanlardır. Şanlı, kahraman Nusrat en güzel örneklerdendir. Her ne kadar kıymeti bilinmeyip ülkeyi yönetenler tarafında satılsa da bu günlerde Dz. Kuvvetleri Tersanesinde yenide inşa edilip yüzdürülmüştür. Tarsusta batan ancak Tarsus Belediyesi tarafından denizden çıkarılıp eski görünümüne döndürülmeye çalışılan geminin ise yakından uzaktan Nusratla ilgisi yoktur. Bunu resimlere bakınca anlarsınız. Şunu da yazmadan geçemeyeceğim bu iyi niyetli yaklaşım en azından kahramana karşı yapılan kadirşinaslık olarak kabul edilebilir.

Sevgili Modelciler, Nusrat Mayın gemisini yapmayı düşünenlere bir uyarım olacak, bu model kolay bir model değildir, en az iki - üç model yapmayanların denemesini tavsiye etmiyorum ama tecrübelenen  arkadaşlarımın bu modeli yapmalarını isterim. Planı çizen Sayın Ömer beylere saygılarımı sunarım. Bu plan bana yollayan sayın Cengiz ağabeye de ayrıca teşekkür ederim.


ŞANLI NUSRAT'IN DRAMI
Osmanlı donanmasında 1913 yılında göreve başlayan Alman yapımı mayın gemisi, 18 Mart 1915 yılında Çanakkale'de savaşın kazanılmasında büyük rol oynayan NUSRAT 1937 yılında dalgıç gemisi olarak kullanıldı 1939 yılında tekrar NUSRAT ismini aldı. 1962 yılında Kalkavan ve Kaptanoğlu'na satıldı. 62 - 64 yıllarında yapılan değişiklik ile kargo gemisi oldu. 1980 yılında mersin limanı çıkışında battı, 1999 yılında çıkarılıp yüzdürüldü 2004 yılında gönüllülerin yardımı ile aslına uygun hale getirilerek Tarsus ta bir parkta ziyarete açıldı. Ancak orjinal olarak sadece omurgası kalmıştır. Omurgasından yararlanmak üzere yapılan ve Tarsus'ta inşa edilen gemi incelendiğinde kesinlikle Nusret olmadığı anlaşılacaktır. Çünkü Nusret mayın gemimizin çok detaylı resimleri ve tersane çizimi mevcut olduğu halde böyle inşa edilmesine hiç bir anlam veremediğimi belirtmek istiyorum. Bu kahraman gemimizin yapımı 2009 yılında başlamış ve 2010 yılının Mart ayında bitirilmiştir. Şu an destan yazdığı Çanakkale'de bulunan müzede sergilenmektedir.

PLAN VE MODEL KİTİN BELİRLENMESİ
                                                                                           
Devamı

www.sedatgediklihobi.com sitesi içerisinde yer alan herhangi bir belge, resim vb. izin alınmadan kullanılamaz ve herhangi bir ticari faaliyete dahil edilemez. Tüm hakları saklıdır. 08/07/2012

ÖZLÜ SÖZLER

" ZİHİN FUKARA OLUNCA, AKIL UKALA OLUR "

 Vatan Şairi NAMIK KEMAL

SENİ SEVENİ ZEHİR OLSA YUT,
SENİ SEVMEYENİ BAL OLSA DA UNUT.

HZ MEVLANA 

" SÜTÇÜNÜN EMDİĞİ SÜT SATTIĞI SÜTTEN BELLİDİR "

Bir arkadaş yollamış güzel bir söz.

TRT1 Canlı Yayın

Kahraman Nusrat

Orjinal Taka resimleri için tıklayınız


Bu resim sayın Ara GÜLER tarafından çekilmiştir.