Üyelik Girişi
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret619492
Hava Durumu
FAYDALI LİNKLER
Taka boyama işlemleri
ÜYELERDEN GELEN MODEL FOTOĞRAFLARI
GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER KARTAL İSTİMBOTU YAPIM AŞAMALARI
GAZİ MUSTAFA KEMAL asıl adı enterprise olan daha sonra KARTAL RÖMORKÖRÜ adını alan bu küçük tekne üzerinde şu sözü söylemiş. " GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER " ancak her şeyde olduğu gibi ihmal ve gereksiz görülmesi nedeniyle batmaktan beter  olan bu römorkör şimdi bir tersanede yenilenmyi bekliyor. 
Bana bir arkadaşım tarafından bana gemi yapıp yapamayacağım soruldu. Geminin hiç bir bilgisi veya dokümanı hakkında bilgi verilmedi daha sonra mail ile irtibata geçildi ve resim ve gerekli dokümanları yollayacaklarını ilettiler. Daha sonra gelen belgeler incelendiğinde belli ana başlıklar haricinde bir bilgi verilemedi. Bende bu fotoğraf ve verilen bilgilerden yola çıkarak çizimlere başladım aynı zamanda da belge toplamaya devam ettim. Önce endaze çıkarıldı, binalar çizildi ancak pek çok düzeltme ile çizimler düzeltilerek elimizden geleni o zamana göre çizimleri yapmaya devam ettik. Son durum fotoğraflarla tarafınız iletilecektir. Saygılarımla.

Sedat GEDİKLİ

İlk yapılan bölüm posta ve omurganın çatılıp sarılma işleminden sonra kalıp alınmak üzere ustasına teslim edildi, erkek kalıp alındıktan sonra polyester tekne haline getirildi.


https://youtu.be/g2UYlftnW7Q
İç destekler yapıldı epoksi ile desteklendi. Daha sonra güverte yine epoksi ile yerine yapıştırıldı.kontrol ediliyorepoksi ile yerine sabitlenen güverteKabin bölümleri önce kaba kesim yapıldı, önümdeki fotograflara göre düzeltmeler yapılması için çizimler ölçümlenerek tekrar yapıldıŞaft kovanı tornada yapılıp yerine sabitlendiSu zımparası ile temizlenip şaft kovanı çevresi macunlandıŞaft kovanı macunu zımparalanarak düzeltildiKabin çizimleri tekrardan kesilmeye hazırlandıSırada kesilen parçaların montajına başlandıİç destekler yapıldıKaptan köşkü inşası tamamlandıYola çıktığımız ve tüm çizimlerin yapılmasına kaynak olan fotoğraf buİlk buluşmaDiğer bölümlerde tamamlandı Sırada küpeşteler yerlerine yapıştırılıyorKüpeşteler yapıştırıldıktan sonra ilk bütün görüntüGüzel bir yorgunluk halimKüpeşte don çıtaları ölçümlere göre yapıştırıldıKıç eğrisi kesildi ve don çıtaları için hazırlık yapıldıKüpeşte trabzanları yapıştırıldıİlk astar boya yapılıyorAstar boyadan sonra hatalı noktalar yoklama macunu ile düzeltildiKaptan köşkü kaplamaları bittiTüm gövde zımpara yapılıyorKaptan köşkünün kapıları yapılıyorKapılar bittiKaptan köşkü görünümBitime az kaldı
,

Merdivenler, baca, arka ambar kapakları manikalar, ırgat alt bina kapıları yapıldıIrgat ve alt bina kapılarıYakından görünümBoyama aşamasına hazırlandıSu altı bölümü boyanıyorİlk kat boyandıSu altı bölümü kururken kabin bölümleri boyandıkabin ve su altı bölümü bittimaskeleme yapıldı faça beyazı atıldı ve ana gövde boyandıGüverte boyası atıldıküpeşteler bpyandı ve boya işi bittiBaca ve seyrisefain (şehirhatları amblemi) arması yapıldıkaptan köşkü dümeni takıldıMerdiven puntelleri ve can simitleri boyandı ve yerlerine montelendibaş usturmaçı babalar, ırgat çapalar ve yan usturmaçlar montelendiGemimiz bitti künyesi yapıldı


 
yakın görüntüKünye   
3270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÖZLÜ SÖZLER

" ZİHİN FUKARA OLUNCA, AKIL UKALA OLUR "

 Vatan Şairi NAMIK KEMAL

SENİ SEVENİ ZEHİR OLSA YUT,
SENİ SEVMEYENİ BAL OLSA DA UNUT.

HZ MEVLANA 

" SÜTÇÜNÜN EMDİĞİ SÜT SATTIĞI SÜTTEN BELLİDİR "

Bir arkadaş yollamış güzel bir söz.

TRT1 Canlı Yayın

Kahraman Nusrat

Orjinal Taka resimleri için tıklayınız


Bu resim sayın Ara GÜLER tarafından çekilmiştir.