Üyelik Girişi
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret619489
Hava Durumu
FAYDALI LİNKLER
Taka boyama işlemleri
ÜYELERDEN GELEN MODEL FOTOĞRAFLARI
Sedat Gedikli
sedat@sedatgediklihobi.com
Gemi Modelciliği ve Gemi modeli yapımı
18/07/2012

Merhaba Sayın Modelciler,

Evin musluğu bozulmuş, ancak eli bu işlere yatkın olmayan evin beyi çaresiz bir tesisatçı aramak zorunda kalmış, evin adresini vermiş ve başlamış beklemeğe. Usta bir süre sonra gelmiş, hemen musluğun derdini anlayıp 3 dakikada işini bitirmiş. Evin beyi borcunu sormuş, usta 50 lira diyince, Ya usta 3 dakikada bitirdiğin işe 50 lira çok değil mi ? demiş, ustanın cevabı ise çok güzel olmuş, " DOĞRUDUR BEYEFENDİ ANCAK O BEŞ DAKİKA DEĞİL 30 YIL + 5 DAKİKA " diyince evin beyi utanarak parayı verip ustayı yolcu etmiş.

Sayın Modelciler bu örneği neden verdiğimi açıklayayım. Alfabeyi okumaya başlamadan önce harfleri öğrenmenin gereğini vardır. Yazı yazabilmek için  (biz çocukken) dik, sağa yatık, sola yatık, yuvarlak çizgileri öğrenmeden harflerin nasıl yazılacağı nasıl bilebiliriz ki ? Eğer siz sadece yanınızdaki çabalarken bir şey yapmadan durusanız öğrencilik hayatınız çok çabuk bitecektir.

Kopyacılık sanattır, bazıları çok güzel kopya çeker, yüzünün rengi değişmez, kısacası renk vermez, bazıları ise yere kalem düşse korkar yüzü kızarır alamaz, kopya hazırlamak bile sanattır ama iyi hazırlamadığınız bir kopya sırıtır. Sayın modelciler bu sitede yayınladığım modelcilere kolaylık sağlayacak aletlerin yapımı, teknelerin yapım aşamaları, sizlere yılların birikimi sayesinde ulaşmaktadır. Bunları da sizlerle paylaşmaktan hiç çekinmem ve çekinmiyorum da. Bir toplantımızda kendisini çok iyi modelci diye lanse eden bir beyefendi bana " Her Şeyi Öğretirsen Bize Ne kalacak " demişti. Bende kendisine bildiklerimi öğretmeden mezara götürürsen kime yararı olur demiştim. Daha sonra pek görüşmedik.

Bu günlerde de bazıları seyislik yapmadan Jokeyliğe özenmiş durumda, ama bilmiyor ki attan düşmek çok kötü olabilir, Deniz kenarlarında gezip tekne yapanlarla röpörtaj yapıp neyin nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışıyor bunları anlatıp sağdan soldan bulduğu dökümanları sayfasına koyuyor.  Kerestecileri gezip tahta, kaplama kestiriyor da keresteden, ahşaptan anlamadan bu işle olmuyor, olmaz da, ben bile bunca yıl uğraşmama rağmen bazı keresteleri hiç tanımamışım ona yanıyorum. Tahtadan, lataya, latadan çıtaya olan farkı dahi bilmeden, Model ile asıl arasındaki farktan bi haber, yazıp çiziyor ama yapmakta olduğu gemiler ????? 

Bir de gemi modelleri için malzeme satan kişiler var onları da bir hatırlamakta fayda var. Hayatında hiç gemi modeli yapmamış, ancak web sayfasının arama motorlarında öne çıkması için sayfasına aklına ne gelmişse (Gemi modelciliği hakkında) yazanlar aynı ahkamı kesmekteler. Sayın modelciler insan oğlu doğduğundan ölümüne kadar hep bir şeyler öğrenir. Eğer öğrenmek için çabalamıyorsa yaşamın ne anlamı kalır ? Bir gün göklere çıkardığı kişiyi ertesi gün yerin dibine sokmaya çabalıyorsa onun insanlıktan aldığı nasip ne olabilir ?

Sayın Modelciler, ben atölyeme gelen arkadaşlarıma elimden gelen her bilgiyi ve yardımı vermekten çekinmiyorum, ancak fikri sabit bir insana da ne anlatırsanız anlatın onu yönlendirmeniz çok zor olur. Bir kişi karşısındakini dinlemeyip planda olsun, modelde olsun güzelliği değil de, kusur arıyorsa, o kişinin hem fikri sabit'tir, hem de art düşüncelidir. Karşınızdaki kişinin, kişilerin kusurlarını arıyorsanız sizde bir sıkıntı var demektir ki bu duruma sakın düşmeyin.

Sayın modelciler yeni atölyemin hazırlıkları hızla devam ediyor. Bu kolay olmuyor doğal olarak. Alçısı, bitti şimdi zımparalama işini yapıyorum boyası yapılıp masalar ve aletlerin taşınmasından sonra, en geç 15 - 20 gün içinde Ankara da bulunan modelcileri atölyemde ağırlamaktan onur duyacağım. Güzel ve yapıcı sohbetler (politika yok) bilgi aylaşımı, model yapımı hep birlikte devam edecek. Atölyemin açılışını sayfamda sizlere ilan edeceğim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Sedat GEDİKLİ

Not : Köşe yazısı diyince kendimi gazeteci zannetim galiba, ne dersiniz ?

 17209 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖZLÜ SÖZLER

" ZİHİN FUKARA OLUNCA, AKIL UKALA OLUR "

 Vatan Şairi NAMIK KEMAL

SENİ SEVENİ ZEHİR OLSA YUT,
SENİ SEVMEYENİ BAL OLSA DA UNUT.

HZ MEVLANA 

" SÜTÇÜNÜN EMDİĞİ SÜT SATTIĞI SÜTTEN BELLİDİR "

Bir arkadaş yollamış güzel bir söz.

TRT1 Canlı Yayın

Kahraman Nusrat

Orjinal Taka resimleri için tıklayınız


Bu resim sayın Ara GÜLER tarafından çekilmiştir.